Twoja opinia

drukujFAQ

21-12-2007

Pytanie:

Jak należy interpretować pojęcie oddolne inicjatywy edukacyjne, stanowiące cel Działania 9.5?

Odpowiedź:

Jak należy interpretować pojęcie „oddolne inicjatywy edukacyjne”, stanowiące cel Działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Proszę o podanie przykładowych oddolnych inicjatyw w kontekście każdego typu operacji (projektów) przewidzianych do realizacji w Działaniu 9.5, a w szczególności „działań informacyjno-promocyjnych, szkoleniowych, doradczych podnoszących świadomość mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie korzyści płynących z kształcenia i szkolenia”.

Przymiotnik „oddolne” w typie operacji „oddolne inicjatywy edukacyjne” oznacza, iż potrzeba realizacji (podjęcia) danej inicjatywy nie wynika z jej narzucenia zewnętrznego np. przez firmę szkoleniową lecz wynika z potrzeb społeczności lokalnej wyartykułowanych aktywnością tej społeczności.

 Jako przykłady takich inicjatyw można podać:

  • powołanie stowarzyszenia rodziców, którego zadaniem będzie podjęcie funkcji organu prowadzącego tzw. małe przedszkole
  • realizacja określonych działań zaplanowanych przez powyższe stowarzyszenie np. szkolenia z zakresu prawa oświatowego, współpraca z JST w celu pozyskania pomieszczenia, przekonanie do inicjatywy innych mieszkańców
  • zgłoszoną przez mieszkańców potrzebę zapewnienia dodatkowych zajęć edukacyjnych dla dzieci np. kurs językowy czy iine zajęcia, których nie zapewnia system oświaty.
  • inicjatywę mieszkańców pomocy uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej powodującej problemy w nauce obejmujące np. pomoc w nauce, zapewnienie materiałów do nauki itp.
  • Kursy komputerowe, językowe organizowane przez projektodawcę w wyniku potrzeby wyrażonej przez mieszkańców
  • Współpracę władz samorządowych, przedsiębiorców i mieszkańców w celu opracowania gminnej strategii oświatowej i potrzeb wszystkich stron w tym zakresie

Działanie 9.5

wróć do FAQ »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:14995265, wizyty:7119207

projekt i cms: www.adm-media.pl