Programy sieciowe oznaczają realizację przez co najmniej 3 szkoły swoich programów rozwojowych według jednego lub różnych standardów. Wnioskodawcą musi być tu jedna ze szkół lub wspólny dla wszystkich organ prowadzący. Oznacza to, że program sieciowy może być realizowany przez szkoły prowadzone przez tą samą jednostkę samorządu terytorialnego bądź może być realizowany przez kilka szkół prowadzonych przez różne JST, ale nadal dla spełnienia kryterium sieciowości powinna być zachowana relacja: minimum 3 szkoły i jeden organ prowadzący.
Ponadto zaleca się, aby projekty realizowane były w partnerstwie, przy czym należy pamiętać, że zgodnie z Planem Działania na lata 2007-2008 POKL dla Województwa Lubelskiego premiowane będą tylko te umowy partnerskie, w których jedną ze stron będzie JST lub szkoła/y przez nią prowadzone a drugą stroną będzie szkoła/y prowadzona przez inną JST.
Projekty realizowane w partnerstwie szkół z uwzględnieniem JST polegają na relacji podmiotów względem siebie równorzędnych i odrębnych tj. szkół (min. 2) ich organów prowadzących, gdzie nie zachodzi kryterium podległości. Nie jest realizowany w partnerstwie projekt, gdzie wnioskodawcą jest gmina a partnerami prowadzone przez nią szkoły. Nie jest partnerstwem relacja szkół funkcjonujących jako zespół szkół; nie jest również partnerstwem współpraca szkół ze swoim organem prowadzącym.
Należy zwrócić uwagę, że projekt realizowany wspólnie: w partnerstwie lub w sieci powinien zawierać punkty wspólne potwierdzające jakość wynikającą z tej współpracy, np. programy zajęć, analogiczne problemy grupy docelowej, kompleksowość wsparcia uzyskana dzięki tej współpracy, struktura zarządzania skonstruowana odpowiednio dla sieci lub partnerstwa.
Środki pochodzące z funduszy UE stanowią dochód JST. W związku z powyższym projekt musi zakładać zaangażowanie JST jako organu prowadzącego. Dlatego na etapie podpisywania umowy
o dofinansowanie od projektodawcy, którym jest szkoła będą wymagane następujące załączniki:
- pełnomocnictwo do reprezentowania Wnioskodawcy wystawione z datą poprzedzającą złożenie wniosku o dofinansowanie projektu (załącznik wymagany jedynie w przypadku, gdy umowa będzie podpisywana przez osobę/osoby nieposiadające statutowych uprawnień do reprezentowania wnioskodawcy lub gdy z innych dokumentów wynika, są uprawnionymi do podpisania wniosku są co najmniej dwie osoby);
- uchwała właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego lub inny właściwy dokument organu, który: dysponuje budżetem wnioskodawcy (zgodnie z przepisami o finansach publicznych), zatwierdza projekt lub udziela pełnomocnictwa do zatwierdzenia projektów współfinansowanych z EFS. Tożsamy wymóg dotyczy partnerów przy projektach realizowanych w partnerstwie.
Środki na realizację projektu przekazywane są do budżetu JST na rachunek bankowy redystrybucyjny, z którego środki na realizację danego projektu są przekazywane na utworzony dla danego projektu, wyodrębniony rachunek bankowy. Z tego rachunku powinny być realizowane płatności.
Działanie 9.1, Działanie 9.2, Działanie 9.3, Działanie 9.4, Działanie 9.5
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15090209, wizyty:7212228
projekt i cms: www.adm-media.pl