Do chwili obecnej, na Lubelszczyźnie wsparciem objęto około 18 tyś. osób. W wiskszości są to ludzie, którzy uzyskali nieodpłatną możliwość podniesienia swoich kwalifikacji. Wszystko za sprawą unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W tym roku ta liczba może się podwoić.
Szansę uczestnictwa w projektach mają praktycznie wszyscy mieszkańcy. Jeżeli nawet sami nie czują potrzeby uczenia się, powinni pomyśleć o swoich pociechach -tak jak zrobili to na przykład rodzice z gmin Biłgoraj czy Fajslawice, gdzie przy wsparciu lokalnych władz za unijne pieniądze uruchomiono przedszkola.
- Wsparcie w ramach programu kierujemy do wszystkich niemal grup wiekowych - mówi Iwona Nakielska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. - Staramy się na równi traktować wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie kształcenia przedszkolnego, zwłaszcza na wsi, jak i pomoc osobom po 50. roku życia, które nie chcą rezygnować z aktywności zawodowej. W trakcie realizacji jest na przykład projekt Lubelskiego Ośrodka Samopomocy. W jego ramach ludzie należący do tzw grupy 50+ uczą się między innymi pracy z komputerem i zarządzania projektami europejskimi.
- W ramach innych projektów ludzie uczą się języków, obsługi ciężkiego sprzętu, swoje kwalifikacje podwyższają pielęgniarki i kierowcy. Ten katalog jest już naprawdę długi - podkreśla Nakielska.
KL to również młodzież. Uczniowie ze szkoły w Mętowie bez unijnego wsparcia mieliby nikłe szansę na realizację swoich pomysłów artystycznych. Szkoła, decydując się na przystąpienie do konkursu ogłoszonego przez urząd marszałkowski, umożliwiła im nie tylko korzystanie z dodatkowych lekcji angielskiego, ale także - a może przede wszystkim - dała szansę na realizację ambicji artystycznych, malarskich i teatralnych. Dzisiaj, kiedy borykamy się z kryzysem gospodarczym, znaczenia programu nie sposób przecenić. To tutaj są pieniądze - prawie 512 min euro, których nie można wydać na nic innego tylko na wsparcie szeroko pojmowanego kapitału ludzkiego. Istotne jest także i to, że za pieniędzmi stoją narzędzia do ich najefektywniejszego wydatkowania. Z dobrodziejstw tego rozwiązania najbardziej mogą skorzystać bezrobotni. Nie tylko korzystając z możliwości zdobycia nowego zawodu, czy podwyższenia kwalifikacji. Program Kapitał Ludzki przewiduje również dofinansowanie projektów polegających na uruchomieniu własnej działalności gospodarczej. W grę wchodzi niebagatelna kwota dofinansowania - nawet 40 tyś. zł. Wystarczy mieć dobry pomysł na firmę.
Szczegóły wszystkich możliwości dostępnych w ramach PO KL znaleźć można na stronie internetowej www. efs.lubelskie.pl.
Co to za Kapitał?
Głównym celem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej. Działania koncentrują się na obszarach dotyczących m.in.: zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, ułatwienia w dostosowaniu sis pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce, zagadnieniach związanych z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budowy sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli, promocji zdrowia.
Harmonogram ogłaszania konkursów otwartych w 2009 r.:
II kwartał
Wojewódzki Urząd Pracy
Działania 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich
Podziałania 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej,
Działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.
Urząd marszałkowski
Poddziałania 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie,
Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego
Działania 9.3 Upowszechnienie formalnego kształcenia ustawicznego.
Gdzie szukać informacji
Departamentu EFS - wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 0800 888 337
Punkt konsultacyjny WUP Tel. 081 46-35-363
-Regionalny Ośrodek EFS w Lublinie Tel. 081 533 12 17
-Regionalny Ośrodek EFS w Chełmie Tel. 082 565 86 09
-Regionalny Ośrodek EFS w Białej Podlaskiej Tel. 083 343 77 63
-Regionalny Ośrodek EFS w Zamościu Tel. 084 627 11 81
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15117065, wizyty:7238112
projekt i cms: www.adm-media.pl