Twoja opinia

drukujAktualności

Słowo Podlasia: Jak podnosić kwalifikacje za darmo?

07-04-2009

Do chwili obecnej, na Lubelszczyźnie wsparciem objęto około 18 tyś. osób. W wiskszości są to ludzie, którzy uzyskali nieodpłatną możliwość podniesienia swoich kwalifikacji. Wszystko za sprawą unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W tym roku ta liczba może się podwoić.
Szansę uczestnictwa w projektach mają praktycznie wszyscy mieszkańcy. Jeżeli nawet sami nie czują potrze­by uczenia się, powinni po­myśleć o swoich pociechach -tak jak zrobili to na przykład rodzice z gmin Biłgoraj czy Fajslawice, gdzie przy wspar­ciu lokalnych władz za unij­ne pieniądze uruchomiono przedszkola.
- Wsparcie w ramach pro­gramu kierujemy do wszyst­kich niemal grup wiekowych - mówi Iwona Nakielska, dy­rektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecz­nego w Urzędzie Marszałkow­skim Województwa Lubel­skiego. - Staramy się na rów­ni traktować wyrównywanie szans edukacyjnych i wspie­ranie kształcenia przedszkol­nego, zwłaszcza na wsi, jak i pomoc osobom po 50. roku ży­cia, które nie chcą rezygnować z aktywności zawodowej. W trakcie realizacji jest na przykład projekt Lubelskiego Ośrodka Samopomocy. W jego ramach ludzie należący do tzw grupy 50+ uczą się mię­dzy innymi pracy z komputerem i zarządzania projektami europejskimi.
- W ramach innych pro­jektów ludzie uczą się języ­ków, obsługi ciężkiego sprzę­tu, swoje kwalifikacje pod­wyższają pielęgniarki i kie­rowcy. Ten katalog jest już naprawdę długi - podkreśla Nakielska.
KL to również młodzież. Uczniowie ze szkoły w Mętowie bez unijnego wsparcia mieliby nikłe szansę na reali­zację swoich pomysłów arty­stycznych. Szkoła, decydując się na przystąpienie do kon­kursu ogłoszonego przez urząd marszałkowski, umożliwiła im nie tylko korzystanie z dodat­kowych lekcji angielskiego, ale także - a może przede wszyst­kim - dała szansę na realizację ambicji artystycznych, malar­skich i teatralnych. Dzisiaj, kiedy borykamy się z kryzysem gospodarczym, znaczenia programu nie spo­sób przecenić. To tutaj są pie­niądze - prawie 512 min euro, których nie można wydać na nic innego tylko na wsparcie szeroko pojmowanego kapita­łu ludzkiego. Istotne jest także i to, że za pieniędzmi stoją narzędzia do ich najefektyw­niejszego wydatkowania. Z dobrodziejstw tego rozwiąza­nia najbardziej mogą skorzy­stać bezrobotni. Nie tylko ko­rzystając z możliwości zdoby­cia nowego zawodu, czy pod­wyższenia kwalifikacji. Pro­gram Kapitał Ludzki przewi­duje również dofinansowanie projektów polegających na uruchomieniu własnej dzia­łalności gospodarczej. W grę wchodzi niebagatelna kwota dofinansowania - nawet 40 tyś. zł. Wystarczy mieć dobry pomysł na firmę.

Szczegóły wszystkich możliwości dostępnych w ra­mach PO KL znaleźć można na stronie internetowej www. efs.lubelskie.pl.

Co to za Kapitał?

Głównym celem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej. Działania koncentrują się na obszarach dotyczących m.in.: zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, ułatwienia w dostosowaniu sis pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce, zagadnieniach związanych z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budowy sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli, promocji zdrowia.
Harmonogram ogłaszania kon­kursów otwartych w 2009 r.:
II kwartał
Wojewódzki Urząd Pracy
Działania 6.3 Inicjatywy lokal­ne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich
Podziałania 7.2.2 Wsparcie eko­nomii społecznej,
Działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.
Urząd marszałkowski
Poddziałania 8.1.2 Wsparcie pro­cesów adaptacyjnych i modernizacyj­nych w regionie,
Działania 9.2 Podniesienie atrak­cyjności i jakości szkolnictwa zawodowego
Działania 9.3 Upowszechnienie formalnego kształcenia ustawicznego.

Gdzie szukać informacji

Departamentu EFS - wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 0800 888 337
Punkt konsultacyjny WUP Tel. 081 46-35-363
-Regionalny Ośrodek EFS w Lublinie Tel. 081 533 12 17
-Regionalny Ośrodek EFS w Chełmie Tel. 082 565 86 09
-Regionalny Ośrodek EFS w Białej Podlaskiej Tel. 083 343 77 63
-Regionalny Ośrodek EFS w Zamościu Tel. 084 627 11 81

wróć do aktualności »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:14997039, wizyty:7120642

projekt i cms: www.adm-media.pl