Twoja opinia

drukujAktualności

Kolejne propozycje współpracy z Flandrii

06-12-2011

Mapa Flandrii

Przedstawiamy Państwu dwa projekty z Flandrii poszukujące partnerów ponadnarodowych.

1.    Projekt instytucji Digipolis dotyczy problemów związanych z e-integracją. Skierowany jest do osób nieaktywnych zawodowo, w tym młodzieży poniżej 25 r.ż.  (włączając młodzież szkolną oraz studentów), grup defaworyzowanych (mniejszości etnicznych i narodowych) oraz pracowników przedsiębiorstw społecznych. W ramach projektu oczekiwana jest współpraca ponadnarodowa w celu nabycia wiedzy na temat inicjatyw lokalnych mających na celu walkę z wykluczeniem cyfrowym (Projektodawcy znane są rozwiązania z  Milton Keynes i Rjeki) oraz przetestowania rozwiązania w  mieście Ghent, zanim zostanie rozpowszechnione ono w całej Flandrii. Projekt dąży miedzy innymi do stworzenia znaczących szans na rynku pracy, w aspekcie szkoleń zawodowych, zmniejszenia odsetka dzieci we Flandrii bez odpowiednich umiejętności/materiałów ICT do prawidłowego funkcjonowania w edukacji szkolnej, umożliwienia szkołom zwiększenie e-integracji, zainteresowanie innowacyjnym sposobem użycia ICT przez uczniów i nauczycieli. W ramach współpracy ponadnarodowej, przewidzianej od marca 2012 r.,  planuje się wymianę dokumentów, wizyty na miejscu, analizy projektów oraz rozwój adaptowanego modelu.


2.    Drugi projekt pt. „Sociale balans” realizowany będzie w  obszarze ekonomii społecznej i działań z zakresu walki z brakiem aktywności i dyskryminacją osób w wieku starszym. Skierowany jest do osób długotrwale bezrobotnych, osób  niepełnosprawnych oraz pracowników przedsiębiorstw społecznych. Przedsięwzięcie dotyczy „Care and working” - systemu/sektora pracy na zasadzie wolontariatu skierowanego do zróżnicowanej grupy osób, które nie mogą pracować w tradycyjnym systemie pracy ze względów na problemy indywidualne lub społeczne. „Care and working” system jest zatem instrumentem rynku pracy dla grup osób, które mają utrudniony dostęp do pracy w ekonomii społecznej lub na tradycyjnym rynku pracy. Obecnie nie istnieją jednak żadne narzędzia do mierzenia wartości dodanej tej niepłatnej formy pracy zarówno dla ludzi ją wykonujących jak i dla całego społeczeństwa. W ramach współpracy ponadnarodowej przewidziane jest wypracowanie narzędzia służącego mierzeniu wartości dodanej systemu „care and working” (pracy w systemie wolontariatu). Celem współpracy jest zapoznanie się z istniejącymi instrumentami mierzenia jakości życia i bardziej szczegółowym pomiarem wartości dodanej pracy w różnych obszarach życia. Dzięki zdobytym informacjom planuje się (wspólne) wypracowanie narzędzia pozwalającego na mierzenie nieodłącznych i ukrytych funkcji pracy. Działania w ramach współpracy ponadnarodowej przewidziane są od stycznia 2013 r. do stycznia 2014 r.

W sprawie szczegółów związanych ze współpracą w ww. projektach, prosimy o kontakt bezpośrednio z realizatorem projektów z Falndrii czy, wskazanych w fiszkach projektowych. Uprzejmie proszę również zwrócić uwagę projektodawcom , aby składając propozycje współpracy wypełniali analogiczną fiszkę projektową. Jeżeli projektodawcy mają inne pomysły na projekty proszę zwrócić im także również uwagę, aby swoje pomysły projektowe przesyłali do KIW na formularzu fiszki projektowej, gdyż zamieszczamy je w naszej bazie „Fishing pool” oraz upowszechniamy w innych krajach za pośrednictwem ponadnarodowych punktów kontaktowych.

Dla osób, które nie realizowały jeszcze projektów współpracy ponadnarodowej w ramach EFS, załączamy również broszurę przedstawiającą podstawowe informacje w tym zakresie. W przypadku pytań, wątpliwości dotyczącej problematyki współpracy ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, prosimy o kontakt z Krajową Instytucją Wspomagającą Centrum Projektów Europejskich (Zespół ds. projektów współpracy ponadnarodowej KIW:

Katarzyna Tyczko, tel. 022 378 31 59, e-mail: katarzyna.tyczko@cpe.gov.pl,

Maciej Jamrozik, tel. 022 378 31 62, e-mail: maciej.jamrozik@cpe.gov.pl,

Beata Rybicka-Dominiak, tel. 022 378 31 68, e-mail: beata.rybicka-dominiak@cpe.gov.pl,

Magdalena Karczewska, tel. +48 22 378 31 63, e-mail: magdalena.karczewska@cpe.gov.pl).

Więcej informacji na temat zasad wdrażania ponadnarodowości oraz innowacyjności w Polsce znajdą Państwo na portalu KIW www.kiw-pokl.org.pl. Szczególnie zachęcamy Państwa do przeglądu bazy „Fishing Pool”, w której zgromadzone są fiszki projektowe instytucji polskich i zagranicznych zainteresowanych realizacją projektów współpracy ponadnarodowej w ramach EFS.

 

Pliki do pobrania

TNC-fiche eng (Digipolis) (06-12-2011) 55,5 KB


Do otwarcia plików pdf potrzebe jest darmowe oprogramowanie Acrobat Reader które można pobrać tutaj

wróć do aktualności »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:15098986, wizyty:7221000

projekt i cms: www.adm-media.pl