Zgodnie z planem kończymy podpisywanie umów w ramach projektu systemowego „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III szkół podstawowych”. We wrześniu szkoły zaczną realizować projekty.
Indywidualizacja nauczania to element reformy systemu oświaty a projekty obejmują wynikającą z niej zmianę sposobu pracy szkoły.
- Projekty mają charakter powszechny, ich realizacja przewidziana jest w każdej szkole – mówi Anna Brzyska, kierownik Oddziału Programowania i Oceny Projektów w ramach priorytetów VIII i IX PO KL – Wszystkie szkoły podstawowe mają być włączone w realizację nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego a poprzez indywidualizację należy tu rozumieć indywidualną pracę z dzieckiem celem wsparcia jego osobistego rozwoju.
W ramach projektu finansowane mogą być dodatkowe zajęcia oraz doposażenie w pomoce dydaktyczne i specjalistyczny sprzęt, niezbędne do realizacji założeń procesu indywidualizacji w danej szkole. To m.in. zajęcia dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych, zajęcia socjoterapeutyczne, psychoedukacyjne, zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych oraz rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych. Ich lista jest otwarta, dobór zajęć winien być dostosowany do potrzeb danej szkoły.
- Ten projekt to dużo pomocy dydaktycznych dla dzieci oraz zajęcia, które mogą pomóc tym najbardziej potrzebującym z nich w niwelowaniu różnic edukacyjnych, jak i w ich prawidłowym rozwoju – mówi Teodor Kosiarski, burmistrz Miasta Łęczna, który wczoraj podpisał umowę na dofinansowanie projektu – Wiele jednak zależeć będzie od nauczycieli, od tego w jakim stopniu zaangażują się w ten projekt i sami będą doskonalić swe umiejętności zawodowe, by jak najlepiej prowadzić dodatkowe zajęcia i efektywnie pomóc swoim uczniom.
Wielkość dofinansowania uzależniona jest od wielkości placówki obejmowanej wsparciem. Szkoły liczące do 69 uczniów klas I - III dostają 30 000 zł, a szkoła musi zrealizować co najmniej 2 rodzajów zajęć dydaktycznych. W przypadku 70 i więcej uczniów kwota dofinansowania stanowi iloczyn liczby uczniów i kwoty 453,30 zł a szkoła zobligowana zostaje do realizacji co najmniej 4 rodzajów zajęć dodatkowych.
Nabór wniosków prowadzony był w listopadzie i grudniu ubiegłego roku.
Umowę podpisuje wójt gminy Urszulin Roman Wawrzycki
Podpis burmistrza Łęcznej, Teodora Kosiarkiego i kolejna szkoła będzie mogła realizować dodatkowe zajęcia
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15099070, wizyty:7221084
projekt i cms: www.adm-media.pl