Twoja opinia

drukujAktualności

Nowy Tydzień w Lublinie: Życie nie kończy się na pięćdziesiątce

21-10-2008

Darmowe kursy szansą na spokojną emeryturę.
W Chełmie, podobnie jak w całej Polsce, zaledwie kilkanaście procent wśród osób zatrudnionych stano­wią osoby po 50. roku życia. Pozostali pięćdziesięciolat-kowie albo są na wcześniej­szych emeryturach, albo się do nich szykują, albo nie mogą znaleźć pracy, bo nie mają kwalifikacji, których oczekują dzisiejsi praco­dawcy. Ale teraz chełmianie w tym wieku mają szanse, by to zmienić, lepiej zara­biać i uskładać na lepszą emeryturę.

 
Taką szansę stwarza Europejski Fundusz Społeczny, który finansuje kursy dla pracujących osób po pięć­dziesiątce.
- Na Zachodzie niemal wszyscy pięćdziesięciolatkowie to osoby ak­tywne zawodowo, wciąż kształcące się i zdobywające nowe umiejętności wymagane na zmieniającym się ryn­ku pracy - mówi Agnieszka Domań­ska, ekspert ds. szkoleń z firmy NST rozpoczynającej realizację w naszym regionie projektu szkoleniowego skie­rowanego do 50-latków.
- U nas oso­by w tym wieku często uważają się „za już za stare", by zdobywać nowe kwalifikacje i raczej odliczają już lata do emerytury niż myślą o pozyskaniu nowych umiejętności, a co za tym idzie lepiej płatnej pracy, a docelowo również wyższej emerytury. Tymcza­sem osoby z takim doświadczeniem uzupełnionym o poszukiwane przez współczesnych pracodawców umie­jętności są na rynku pracy prawdzi­wym skarbem.Takimi umiejętnościami są na pew­no podstawowa znajomość obsługi komputera i oprogramowania, podstawowa znajomość języka angiel­skiego, czy posiadanie prawa jazdy.
- To naprawdę można opanować w każdym wieku - uważa Agnieszka Do­mańska. - Nasz projekt oferuje oso­bom po 50. roku życia darmowe szko­lenia nie tylko z języka angielskiego, czy ukraińskiego, czy z obsługi kom­putera i Internetu, ale również kursy na bardzo poszukiwanych w całym kraju i zagranicą kierowców z prawem jazdy kat. C+E i operatorów maszyn drogowych. A zainteresowanie takimi fachowcami będzie jeszcze większe jak na dobre rozpocznie się budowa i remonty dróg z funduszy unijnych.Szkolenia są skierowane do kobiet i mężczyzn po 50 roku życia, za­trudnionych na podstawie umowy o pracę, lub na umowie zlecenie, czy o dzieło. Każdy z takich kursów normal­nie kosztowałby kilka tysięcy złotych. Ale dzięki wsparciu Unii Europejskiej i budżetu państwa szkolenia realizo­wane przez NST w ramach projektu „Nie jest za późno - aktywni na rynku pracy" są całkowicie bezpłatne.- Proponowane przez nas kursy to tzw. zawody przyszłości, zapewniają­ce pracę i dobre wynagrodzenia. Ich uczestnicy zdobędą nie tylko cenne umiejętności potwierdzone certyfika­tami, ale również zwrot kosztów do­jazdu i materiały szkoleniowe - mówi Agnieszka Domańska. - Zajęcia będą prowadzone od stycznia w Chełmie i we Włodawie, w takich godzinach, aby nie kolidowały z pracą uczestników.

NST rozpoczęła właśnie rekruta­cję. Liczba miejsc jest ograniczona, a o tym, kto skorzysta z kursu, zdecy­duje kolejność zgłoszeń. Zapisy na szkolenie przyjmowane są w ośrodkach szkoleniowych firmy NST w Chełmie, ul. Lwowska 14 tel. 082 565 44 44 oraz w ośrodku szko­leniowym we Włodawie ul. Jana Pa­wła II 13, tel. 082 572 26 23    (red)
 Źródło: Nowy Tydzień. Tygodnik Lokalny, 20-26 listopada 2008 

wróć do aktualności »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:15091381, wizyty:7213400

projekt i cms: www.adm-media.pl