Twoja opinia

drukujAktualności

Nowy Tydzień w Chełmie: Każdy ma szansę, liczy się pomysł

11-08-2008

Chełmscy przedsiębiorcy, samorządy i organizacje poza­rządowe już powinni zakasać rękawy i ostro wziąć się za pisanie projektów. Żeby nie przespać szansy, jaką daje ogromny strumień pieniędzy, który w najbliższych latach popłynie na Lubelszczyznę. Najdroższe w naszym regionie inwestycje, które dostaną dofinansowane z unijnej kasy to budowa Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Depułtyczach Królewskich i Zakładu Przetwarzania Odpadów egionu Chełm.W latach 2007-2013 na inwestycje realizowane w województwie lubelskim przeznaczono około 2 099,73 min euro funduszy unijnych. Pieniądze te pocho­dzą z trzech programów operacyjnych: Regionalnego Programu Operacyjnego, PO Kapitał Ludzki oraz PO Rozwój Polski Wschodniej. Oprócz tego w wojewódz­twie lubelskim będą też realizowane pro­jekty w ramach innych krajowych pro­gramów operacyjnych: PO Infrastruktura i Środowisko oraz PO Innowacyjna Go­spodarka.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest największym w historii UE progra­mem współfinansowanym z Europej­skiego Funduszu Społecznego. Na jego realizację Lubelszczyzna otrzymała prawie 512 min euro, czyli blisko 2 mld złotych. Jest więc o co się starać. We wdrażaniu Kapitału Ludzkiego pośred­niczy Urząd Marszałkowski. Szczegóło­wych informacji w tym zakresie udzielają także pracownicy Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Chełmie. W ciągu półtora roku działalności ośrodka z jego usług skorzystało około osiemset instytucji, organiza­cji pozarządowych i przedsiębiorstw. Wszystkie porady, szkolenia i doradztwo są bezpłatne. Program Operacyjny Kapi­tał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków UE, a w 15 proc. ze środków krajowych. Głównym celem programu jest m. in. wzrost poziomu zatrudnienia, zmniejszenie obszarów wykluczenia spo­łecznego, czy upowszechnienie edukacji społeczeństwa. Składa się z dziesięciu priorytetów. Jednym z nich jest „Rynek pracy otwarty dla wszystkich", który ma wspierać bezrobotnych. Ważny priory­tet to „Regionalne kadry gospodarki" skierowany do przedsiębiorców i ich pracowników. Pieniądze z tej puli mają być przeznaczone m. in. na rozwój oraz doradztwo dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, przechodzących mo­dernizację.

- Zainteresowanie programem Kapitał Ludzki jest ogromne. Świadczy o tym liczba wniosków, które do tej pory do nas wpłynęły - około 1,5 tysiąca - mówi Iwona Nakielska, dyrektor Departamen­tu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
- Każdy ma szansę wygrać konkurs. Li­czy się pomysł.

Na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego województwo lubelskie otrzymało 1 156,00 min euro. Jednym z najważniejszych obszarów wsparcia tego programu są przedsiębiorstwa. I to te naj­mniejsze, których jest najwięcej. Celem tzw. osi priorytetowej pod nazwą „Przed­siębiorczość i Innowacje" jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw w re­gionie. Szansą na to mają być bezzwrotne dotacje dla nowopowstałych mikroprzedsięblorstw, dotacje inwestycyjne dla ma­łych i średnich przedsiębiorstw, dotacje w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska oraz w zakresie odnawialnych źródeł energii. W ramach tego priorytetu przedsiębiorcy mogą także starać się o dotacje w dziedzi­nie turystyki oraz na badania i nowoczes­ne technologie w ważnych dla regionu dziedzinach. Istotnym punktem dla wzro­stu konkurencyjności przedsiębiorstw ma być także doradztwo. Na dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw przeznaczono w województwie lubelskim 101 min euro. Dotacje przyznawane w ra­mach osi priorytetowej pt. „Infrastruktura ekonomiczna" będą przeznaczone na two­rzenie nowych funduszy pożyczkowych i poręczeń kredytowych. Pieniądze te mają ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z zewnętrznych, pozabankowych źródeł inwestycji. Priorytetowo traktowane będą również instytucje działające w branżach wysokospecjalistycznych, zajmujących się m.in. odnawialnymi źródłami energii. Beneficjentami tej osi priorytetowej będą także, oprócz przedsiębiorstw, szkoły wyższe, jednostki naukowe czy jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalna wartość wsparcia dla przedsiębiorstwa w ramach tego programu może wynieść na­wet 5 min zł. Pierwsze konkursy RPO na lata 2007-2013 rozpoczęły się w marcu br. W połowie br. ruszy kolejny nabór wnio­sków. Tym razem o dofinansowania będą mogli się starać beneficjenci, którzy zain­teresowani są dostępem do szerokopas­mowego Internetu, poprawą bezpieczeń­stwa ekologicznego czy wykorzystaniem technik informacyjnych. Jeszcze w tym roku będzie można prawdopodobnie składać wnioski z osi priorytetowej Kultura, turystyka i współpraca międzynarodowa.

Tomasz Rutkowski z chełmskiego sta­rostwa uważa, że o ile pieniędzy na drogi i inne inwestycje w ramach RPO jest za mało, to sporą szansę mają przed sobą chełmscy przedsiębiorcy, którzy posta­wią na turystykę.
- Szansą rozwoju dla naszego powiatu jest infrastruktura turystyczna - mówi Tomasz Rutkowski - W Urzędzie Marszał­kowskim opracowują już audyt potrzeb turystycznych, który będzie bardzo po­mocny przy aplikowaniu o środki unijne.Na uwagę zasługuje też Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Rozpisano go na piętnaście priorytetów, w których pomoc ma objąć takie sektory jak: transport, środowisko, energetyka, szkolnictwo wyższe, kultura i zdrowie. Dofinansowywane będą takie projekty jak: modernizacja kanalizacji, rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa punktów selektywnego zbierania odpadów. W ra­mach tego programu przewidziano też dofinansowanie na projekty dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom środowi­ska, ograniczania i zapobiegania skutkom powodzi, zakupu sprzętu ratowniczego. Program przewiduje też dofinansowania z zakresu „Przedsięwzięć dostosowujących do wymogów ochrony środowiska", z któ­rych mogą skorzystać duże przedsiębior­stwa. Wsparcie finansowe mogą dostać m. in. te, które wdrażają projekty redu­kujące zanieczyszczenia emitowane do atmosfery oraz działają w zakresie ochro­ny powietrza. Są też pieniądze na ochronę przyrody i zwierząt m. in. na ochronę ob­szarów Natura 2000.  0 taką dotację mogą starać się parki narodowe, parki krajobrazowe czy instytucie naukowe. PO Rozwój Polski Wschodniej jest programem realizowanym przez Mini­sterstwo Rozwoju Regionalnego. Właśnie z jego funduszy ma być dofinansowana budowa Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Wartość inwestycji oszacowano na 8,71 min euro. Maksymalne dofinanso­wanie może wynieść nawet 7,41 min euro. Celem tego programu jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodar­czego pięciu województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Be­neficjentami programu są przedsiębior­cy, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie i organizacje pozarządowe. Dofi­nansowywane będą infrastruktura drogo­wa, transportowa i turystyczna.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podzieliło też środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do województwa lu­belskiego trafi 300 min euro. Program ma służyć poprawie zagospodarowania prze­strzennego wsi, uatrakcyjnieniu obszarów wiejskich jako'miejsca zamieszkania z ukierunkowaniem na aspekty społeczne, kulturowe, ekonomiczne, turystyczne i środowiskowe. Program jest kontynu­acją wdrażanego w latach 2004-2006 Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiej­skich". Za pieniądze z tego programu uda­ło się w powiecie chełmskim wybudować boiska sportowe w Czułczycach, Sawinie i Wierzbicy, centrum kulturalno-rekreacyj­ne w Wierzbicy, przeprowadzono rewita­lizację centrum Pawłowa, wyremontowa­no i wyposażono świetlicę w Pokrowce, zmodernizowano Kanał Kacapski w gmi­nie Kamień i przeprowadzono scalenia gruntów w Leszczance, Starym Majdanie i Krzywowoli.


Szczegółowe informacje na temat programów operacyjnych można odna­leźć na stronach internetowych www. rpo.lubelskie.pl, www.prow.lubelskie.pl, www.efs.lubelskie.pl. Zainteresowanych zapraszamy też do biura Regionalnego Ośrodka EFS w Chełmie ul. Lwowska 24, tel. (082) 562-80-55, www.chelm.roEFS.pl. Wszelkie informacje na temat PO Kapitał Ludzki można także uzy­skać pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800 888 337. (mo)

wróć do aktualności »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:14995437, wizyty:7119334

projekt i cms: www.adm-media.pl