Dla niewielkich gmin i miejscowości małe przedszkola mają być szansą na rozpowszechnianie edukacji najmłodszych dzieci. Pomysł lansuje resort edukacji. Stoją za nim również środki z Unii Europejskiej.
Samorządowcy z naszego województwa deklarują, że są zainteresowani uruchamianiem takich placówek. Część z nich już to zrobiła, ale zarówno ci, którzy mają już doświadczenie, jak i ci, którzy dopiero startują, mówią, że bez odpowiednich funduszy nie dadzą rady. Pieniędzy zaś, wbrew optymistycznym zapowiedziom, nie jest dużo. Gminy mogą organizować tzw. alternatywne formy wychowania przedszkolnego od tego roku. Wcześniej prowadzeniem małych przedszkoli zajmowały się różne organizacje społeczne. Na Lubelszczyźnie aktywna była np. Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Komeńskiego. W regionie prowadziła ona przedszkola w ośmiu gminach. Działało w nich po kilka takich placówek. Jednak w tym roku skończyły się pieniądze pozyskane wcześniej z UE.
- Wszystkie samorządy zadeklarowały, że dalej będą prowadzić istniejące już placówki - mówi Monika Rościszewska-Woźniak, członek zarządu fundacji. - Moim zdaniem, nie ma obawy, że się z tego wycofają. Prowadzone przez nas przedszkola cieszyły się dużą popularnością. Okazało się, że są bardzo potrzebne mieszkańcom. Władze gmin postąpiłyby wbrew woli swoich wyborców, gdyby chciały je zlikwidować.
W Garbowie, Jastkowie czy Stoczku Łukowskim potwierdzają słowa Rościszewskiej-Woźniak.
- Pieniądze z fundacji skończyły się w lutym - informuje Małgorzata Sanaluta, wicewójt gminy Garbów. - Już wtedy wzięliśmy na siebie finansowanie przedszkoli. Dalej chcemy to robić, ale potrzebne nam wsparcie.
Gminy mogą pozyskać pieniądze z unijnego programu „Kapitał Ludzki". Na pierwszy konkurs, w ramach którego można było walczyć o środki, do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie napłynęło aż 149 wniosków. Niestety, do podziału było tylko niecałe 3 min zł.
W sumie pieniądze udało się zdobyć tylko dziewięciu gminom, wśród nich jest Garbów. Zabrakło, niestety, dla Stoczka Łukowskiego i Jastkowa. Obydwa samorządy deklarują jednak, że nie zamkną małych przedszkoli, które już działają.
- W poprzednim roku było ich pięć - mówi Katarzyna Sałasińska, inspektor w Urzędzie Gminy w Stoczku Łukowskim. - Do gminnego przedszkola uczęszcza trzydzieścioro dzieci. W wieku przedszkolnym mamy ich w naszej gminie dziesięć razy tyle. Nie możemy zlikwidować małych przedszkoli.
W Stoczku walczą o utrzymanie przedszkoli, które już istnieją. W Łaszczowie dążą do powstania czterech zupełnie nowych. W gminie jest tylko jedno przedszkole.
- Wystartowaliśmy w konkursie, ale nam się nie udało - mówi Monika Iżyńska, inspektor do spraw funduszy unijnych w tamtejszym Urzędzie Gminy - Na razie więc nowych placówek nie będzie, nie oznacza to jednak, że się poddajemy. Zamierzamy wystartować w kolejnym konkursie.
Urząd Marszałkowski ogłosi go we wrześniu.
KOS
Źródło: Kurier Lubelski, piątek 25 lipca 2008
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15092029, wizyty:7214048
projekt i cms: www.adm-media.pl