Twoja opinia

drukujFAQ - Pytania i odpowiedzi

25-02-2008

Pytanie:

Poddziałanie 9.1.1.  Przedział wiekowy dzieci niepełnosprawnych objętych poddziałaniem

Odpowiedź:

Jesteśmy stowarzyszeniem pomagającym dzieciom autystycznym. Od września 2008 - zgodnie z uzyskanym pozwoleniem- uruchamiamy działalność przedszkola, do którego będą uczęszczały dzieci z tym schorzeniem. Będzie to drugie w Polsce przedszkole dla dzieci autystycznych. Ponieważ dzieci z autyzmem wymagają wielu zabiegów rehabilitacyjnych- koszt profesjonalnie prowadzonego przedszkola- będzie dużo wyższy niż przedszkola dla dzieci zdrowych. Dlatego możliwość uzyskania dofinansowania z POKL/9.1.1 jest ogromną szansą dla tych dzieci.
Nasz problem polega na tym, że do naszego przedszkola będą uczęszczały dzieci do 10 roku życia (zgodnie z ustawą). Natomiast w dokumentacji konkursowej określony jest wiek od 3 do 5 lat. Proszę o ustosunkowanie się , czy w naszym przypadku możemy uwzględnić rozszerzony przedział wiekowy.

 

Projekt realizowany w ramach Poddziałania 9.1.1 "Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej" musi być skierowany do m.in. dzieci w wieku przedszkolnym 3 - 5 lat, tj. dzieci, na których nałożone jest fakultatywne (nieobowiązkowe) odbycie wychowania przedszkonego. Dzieci w wieku 6 lat są ustawowo zobowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, stąd nie mogą być one grupą docelową.W przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wychowaniem przedszkolnym może zostać objęte dziecko powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkonego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Natomiast obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne tych dzieci, rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego. Oznacza to, że dzieci z upośledzeniem umysłowym, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, mogą zostać objęte nieobowiązkowym wychowaniem przedszkolnym, które kończy się z końcem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.W przypadku dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym, które nie posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, obowiązek szkolny może być odroczony, nie dłużej jednak niż o rok. Tym samym obowiązkowe roczne wychowanie przedszkolne może zostać odroczone o rok. Zatem dzieci te, mogą zostać objęte nieobowiązkowym wychowaniem przedszkolnym, które kończy się z końcem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.Należy dodać, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Dyrektor kierując się przesłanką "szczególnie uzasadnionego przypadku" powinien uwzględnić poziom psychofizyczny dziecka oraz jego sytuację rodzinną.
Ustawa o systemie oświaty, dopuszcza możliwość fakultatywnego wychowania przedszkolnego również dzieciom w wieku do 9 lat z upośledzeniem umysłowym. W szczegółowym opisie priorytetów jako Grupa docelowa zostały wskazane dzieci w wieku przedszkolnym, zaś w nawiasie ich przedział wiekowy, tj. 3 - 5 lat, który miał za zadanie podkreślić fakultatywny (nieobowiązkowy) wiek przedszkolny bez uwzględnienia 1-rocznego przygotowania przedszkolnego, które w ten sposób zostało wykluczone ze wsparcia. Oznacza to, że wsparciem mogą zostać objęte również dzieci z upośledzeniem umysłowym w przedziale wiekowym zgodnie z powyższymi zapisami a także dzieci, które ukończyły 2,5 roku.

wróć do FAQ »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:14994485, wizyty:7118627

projekt i cms: www.adm-media.pl