Kwalifikowanie podatku VAT w przypadku projektów realizowanych przez beneficjentów rozliczających ten podatek na podstawie określonej proporcji (struktury sprzedaży) nie jest możliwe.
Zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL podatek od towarów i usług jest kwalifikowany tylko wtedy, gdy został rzeczywiście i ostatecznie poniesiony przez beneficjenta oraz nie ma on prawnej możliwości odzyskania tego podatku. Jeżeli podatek VAT, zapłacony w związku z poniesieniem wydatku kwalifikowanego, może być częściowo odzyskany, kwalifikowana jest ta jego część, której beneficjent nie może odzyskać. Natomiast w sytuacji, gdy beneficjent rozlicza część zakupów na podstawie określonej proporcji – tzw. Struktury sprzedaży, w opinii IŻ nie jest możliwe kwalifikowanie podatku VAT. Wynika to z faktu, że zarówno na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie, jak i w momencie składania kolejnych wniosków o płatność, ani beneficjent, ani IP nie mają możliwości ustalenia faktycznej kwoty podatku VAT, jaką beneficjent uzyska w formie zwrotu od Urzędu Skarbowego, i tym samym wskazania rzeczywistej wysokości podatku, jaką należy uznać za wydatek kwalifikowany. Należy przy tym zaznaczyć, iż zasad ta dotyczy jedynie tej części wydatków beneficjenta, dla których VAT rozliczany jest strukturą, nie zaś wszelkich jego wydatków wykazywanych we wniosku o dofinansowanie oraz wnioskach o płatność.
Ponadto w opinii IZ PO KL, IP ma możliwość wezwania beneficjenta do skorygowania złożonego wniosku o płatność zawierającego niejasności i w związku z tym koszty niekwalifikowalne, może również zatwierdzić wniosek, pomniejszając go o wydatki niekwalifikowalne bez konieczności jego korekty przez beneficjenta.
Jednocześnie wartym zaznaczenia jest, iż zgodnie z Zasadami finansowania PO KL okres weryfikacji każdego wniosku o płatność wynosi do 20 dni roboczych od dnia jego wpłynięcia do właściwej instytucji i może zostać wstrzymany jedynie w przypadku, gdy dokonywana jest kontrola i został złożony końcowy wniosek o płatność lub w sytuacji, gdy IW (IP2)/IP zleciła kontrolę doraźną w związku ze Złożonym wnioskiem o płatność. Z obowiązku dotrzymania terminu weryfikacji wniosku o płatność nie zwalniają IP inne okoliczności, w tym także prośba o opinię IŻ w kwestiach budzących wątpliwość IP.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15094297, wizyty:7216311
projekt i cms: www.adm-media.pl