Zwracamy uwagę, iż w konkursie nr 2/POKL/8.1.2/2009 ogłoszonym 3 czerwca 2009 roku, obowiązuje standard minimum realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn. Standard minimum wskazuje obszary w ramach poszczególnych elementów wnioskuo dofinansowanie, których wypełnienie gwarantuje spełnienie tej horyzontalnej zasady.
Karta Oceny Merytorycznej załączona do Dokumentacji konkursowej zawiera listę sprawdzającą w postaci 6 pytań, które pozwolą zweryfikować Projektodawcy,
czy opracowany wniosek o dofinansowanie realizuje zasadę.
Standard minimum z perspektywy realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn
1) Czy uzasadnienie potrzeby realizacji projektu zawiera analizę sytuacji kobiet
i mężczyzn, która wskazuje na nierówności ze względu na płeć? (punkt 3.1 wniosku
o dofinansowanie)
2) Czy analiza sytuacji kobiet i mężczyzn zawarta w uzasadnieniu potrzeby realizacji projektu, zawiera dane ilościowe, które wskazują na brak istniejących nierówności
w obszarze problemowym projektu? (punkt 3.1 wniosku o dofinansowanie)
3) Dane w podziale na płeć użyte w uzasadnieniu potrzeby realizacji projektu dotyczą zasięgu i obszaru interwencji projektu (punkt 3.1 wniosku o dofinansowanie).
4) Działania podejmowane w projekcie odpowiadają na nierówności lub bariery
ze względu na płeć, istniejące w obszarze problemowym projektu lub różnicują działania (formy wsparcia) dla kobiet i mężczyzn przyczyniając się do zmniejszenia istniejących nierówności w obszarze projektu (punkt 3.3 wniosku o dofinansowanie).
5) Rezultaty są podane w podziale na płeć i wynikają z uzasadnienia potrzeby realizacji projektu. Rezultaty wskazują jak projekt wpłynie na sytuację kobiet i mężczyzn
w obszarze projektu (punkt 3.4 wniosku o dofinansowanie).
6) Projekt przewiduje równościowy sposób zarządzania projektem (punkt 3.5 wniosku
o dofinansowanie).
W ramach ogłoszonego konkursu standard minimum spełniony jest w przypadku uzyskania 2 pozytywnych odpowiedzi na powyższe pytania. W przypadku nieuzyskania 2 pozytywnych odpowiedzi, wniosek zostanie odrzucony. Uwaga! Nie ma możliwości uzyskania jednocześnie pozytywnych odpowiedzi na pytania nr 1 i 2.
Jednakże mogą zaistnieć wyjątkowe sytuacje, dotyczące projektów o ograniczonej rekrutacji, w których nie stosuje się standardu minimum. Zgodnie z Kartą Oceny Merytorycznej ograniczona rekrutacja może wynikać jedynie z:
Na stronach: www.efs.lubelskie.pl, www.efs.gov.pl udostępniony został poradnik „Zasada równości szans kobiet i mężczyzn w projektach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” poświęcony zasadzie równość szans kobiet i mężczyzn w PO KL. Poradnik ten zawiera zasady przygotowania projektu równościowego, począwszy od analizy problemu, definiowania celów i rezultatów, poprzez planowanie i realizację działań (w tym równościowe zarządzanie projektem), monitoring i ewaluację, aż po opracowanie budżetu projektu wrażliwego na płeć.
Informujemy, iż Regionalne Ośrodki EFS wkrótce przeprowadzą szkolenia Projektodawców, których program będzie oparty na założeniach przedstawionych w poradniku „Zasada równości szans kobiet i mężczyzn w PO KL”.
Polecamy również:
Do otwarcia plików pdf potrzebe jest darmowe oprogramowanie Acrobat Reader które można pobrać tutaj
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15093901, wizyty:7215916
projekt i cms: www.adm-media.pl