Twoja opinia

drukujAktualności

Kresy Tygodnik Chełmski: Szkolenia po nowemu

20-04-2009

„Kształcenie osób dorosłych perspektywą na lepsze jutro" - spotkanie pod takim tytułem zorganizował 17 kwietnia br. Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie. Na konferencję zaproszeni zostali przedstawiciele jednostek szkoleniowych współpracujących z PUP. - Musimy sit zmierzyć z nowymi sytuacjami, z nową ustawą i nowymi zadaniami, które przed nami teraz stoją - mówiła dyrektor Alicja Nawrocka. -Celem naszego spotkania jest wypracowanie takich działań, zaproponowanie takich rozwiązań, aby wypełniło się motto: „wiedza jest kluczem do sukcesu".
Na spotkaniu dyrektor PUP Alicja Nawrocka najpierw przedstawiła informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zastępca dyrektora Regina Półkośnik dokonała oceny współpracy jednostek szkoleniowych z PUP w Chełmie w 2008 roku: - Szkolenie to inwestycja w kapitał ludzki. Już samo uczestnictwo podnosi poziom kwalifikacji bezrobotnych i stwarza szansę na przyszłość. Ubiegłoroczną współpracę z jednostkami szkoleniowymi oceniam pozytywnie.
W 2008 roku PUP skierował na szkolenia 711 osób (625 szkoleń grupowych i 86 indywidualnych). - Tylko nieliczni ich nie ukończyli. Z ogółu przeszkolonych aż 47,4% osób podjęło zaraz po szkoleniu zatrudnienie. Myślę, że ten wynik jest dla nas satysfakcjonujący. Frekwencję podnoszą nam dodatkowo szko­lenia indywidualne - podsumowała zastępca dyrektora Regina Półkośnik. - Teraz istotne jest jednak to, co przed nami. PUP coraz częściej rozliczany jest z efektów pracy. Musimy wypracować nowe, lepsze zasady na ten rok.
- Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje nowe możliwości wspierania rozwoju zawodowego osób bezrobotnych - mówi dyrektor Alicja Nawrocka. - Z dniem 1 lutego 2009 wprowadziła przygotowanie zawodowe dorosłych, mające na celu nabywanie umiejętności praktycznych oraz zdobywanie wiedzy teoretycznej. Kierownik działu poradnictwa zawodowego i szkoleń Monika Ostrowska zaprezentowała zebranym realizację szkoleń po nowemu. Specjalista ds. rozwoju zawodowego Wioletta Brus przedstawiła plany szkoleń organizowanych ze środków
Funduszu Pracy, Europejskiego Funduszu Społecznego i Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, a o nowym instrumencie szkoleniowym, nowej formie aktywizacji osób bezrobotnych - przygotowaniu zawodowym opowiedziała Magdalena Orzeszko, specjalista ds. rozwoju zawodowego. Na piątkowym spotkaniu zaproszone instytucje szkoleniowe miały okazję zaprezentować swoją firmę i ofertę szkoleniową. (am)

Są zwolnienia, mało ofert

- Mimo że jesteśmy małym środowiskiem gospodarczym, zwolnienia grupowe również nas dotknęły - informuje pani dyrektor. W l kwartale tego roku zwolnień grupowych dokonały 3 zakłady - w sumie 33 osoby (24 „Sungboo", 6 Cemex i STelekomu-nikacja Polska). PUP w Chełmie otrzymał kolejne zawiadomienia o zamiarze dokonywania zwolnień grupowych. Tym razem cięcia osobowe planuje sfera bankowości oraz Poczta Polska.
Niepokojące jest też to, że PUP przez pierwsze trzy miesiące zanotował nagły spadek liczby zgłaszanych ofert - 21% mniej niż w analogicznym okresie roku ub. Zmniejszyła się też o 17% liczba osób podejmujących zatrudnienie.

Coraz więcej bezrobotnych...

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Chełmie na dzień 31 marca wynosiła 9 730 osób, w tym 5 725 w powiecie ziemskim. Odnosząc się do lutego, to kolejny miesiąc napływu osób bezrobotnych do ewidencji PUP. Stopa bezrobocia dla miasta jest na poziomie 15,3, dla powiatu -17,7. (Dla porównania stopa bezrobocia na koniec lutego w woj. lubelskim wyniosła 12,6, w Polsce-10,9.) Chełmski rynek osób bezrobotnych to nieustannie pogłębiająca się nadreprezentacja kobiet. 56,3% bezrobotnych to kobiety. Bezrobotni z naszego regionu prezentująsłaby i wykształcenia. Najliczniejszą grupą w powiecie są osoby z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej, a w mieście - z policealnym i średnim zawodowym. - Ta sytuacja utwierdza nas w przekonaniu, jak ważne są wszelkie działania związane ze szkoleniami bezrobotnych - mówi dyrektor Nawrocka. Warto jednak zauważyć, że zmniejszyła się liczba młodych osób bezrobotnych, które są bardziej aktywne na rynku pracy, zmalała też ilość bezrobotnych powyżej 50 lat, na co wpływ miały bez wątpienia programy 50+, które dały tym osobom szansę powrotu na rynek pracy. Nieustanny problem Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie to długotrwałe bezrobocie. W marcu na poziomie prawie 59%.

wróć do aktualności »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:14997372, wizyty:7120931

projekt i cms: www.adm-media.pl