344 punkty wychowania przedszkolnego, 680 szkół podstawowych, 13 200 beneficjentów „start-upów”, czyli zaczynających własną działalność gospodarczą, 3 tys. osób korzystających z dotacji spin-off i spin-out, a więc innowacyjnych podmiotów gospodarczych powiązanych ze środowiskiem naukowym, 300 stypendiów doktoranckich – łącznie ponad 454 tysiące ludzi i zakontraktowane projekty o wartości 2,56 mld zł. Wszystko to wyniki wdrażania na Lubelszczyźnie środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które przedstawiciele urzędu marszałkowskiego przedstawili w ubiegłą środę na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Chełmie.
- Nasze jednostki, departament wdrażania EFS Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzki Urząd Pracy zostały uznane za najlepsze w Polsce, dzięki czemu uzyskaliśmy aż 80 mln zł nagrody do wydania na kolejne potrzeby społeczne regionu – cieszył się marszałek Krzysztof Grabczuk, nadzorujący wydatkowanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Samorząd już jednak przygotowuje się do kolejnego okresu programowania, czemu ma służyć nowa kampania promocyjna „Efekt PO KL”.
W toku dotychczasowych konsultacji, na zadania związane z EFS, a mające wzmacniać lokalny rynek pracy, w latach 2014-20 przeznaczone zostanie 578,6 mln euro. - Tradycyjnie ze wsparcia korzystać będą osoby bezrobotne, a także zdecydowane zaczynać własną działalność niezależnie od wcześniejszego statusu zawodowego. Trwają jeszcze ostateczne ustalenia, ale pieniądze z nowego rozdania zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie przedsiębiorców, bo to oni tworzą miejsca pracy; wsparcie szkół i szkolnictwa zawodowego oraz samorządów, które chcą działać w partnerstwie z innymi samorządami czy podmiotami – mówił Hubert Rząsowski, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania EFS UM w Lublinie. - Chcielibyśmy, aby w przypadku tzw. start-upów, czyli właśnie działalności podejmowanej po raz pierwszy wydłużyć okresy rozliczeniowe i zwiększyć możliwości rozwoje rozpoczynających aktywność biznesowe.
Dla głównej grupy beneficjentów, nadal bez zmian, podstawowe instrumenty wsparcia będą miały charakter bezzwrotny. Urząd myśli jednak o wsparciu ze środków EFS już działających przedsiębiorców w formie tanich pożyczek, czy poręczeń. Zmienią się również, jak już informowaliśmy, zasady szkoleń, poprzez wprowadzenie bonu, którym dysponować będą zainteresowani przedsiębiorcy i to oni będą wybierać sobie firmę szkoleniową. – Ale EFS to nie tylko szkolenia, z których większość była zresztą bardzo udana, potrzebna i efektywna, co monitorujemy na bieżąco – przekonują przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Jak dodaje Hubert Rząsowski, wg danych ogólnopolskich co najmniej 50 proc. uczestniczących w szkoleniach bezrobotnych, odnalazło się w ich efekcie trwale na rynku pracy. - I wynik ten jesteśmy w stanie w przyszłości poprawić! - zapewniał marszałek Grabczuk.
Aby pokazać zebranym, jak środki z POKL można z powodzeniem wykorzystać w praktyce zorganizowany został panel dyskusyjny, w czasie którego swoimi doświadczeniami podzielili się: Małgorzata Fiedur z Zamościa i Walery Sulewski z synem Tomaszem z Hrubieszowa, Anna Łukiewicz ROEFS Zamość, Anna Wawruch – Lis, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Transportowo – Komunikacyjnych w Lublinie wraz z założycielami dwóch szkolnych firm. O tym jak realizowali projekty mowili również Łukasz Dziaduk reprezentujący stowarzyszenie „Pod zieloną koniczynką”, Elżbieta Rojek ze stowarzyszenia „Dla ziemi”, Edyta Ośko ze stowarzyszenia „Rozwoju Wsi Czerniejów”, Ewa Lisiecka z projektu „TAWY” Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Chełmie oraz Dariusz Steć reprezentujący stowarzyszenie „Jesteśmy z Tobą, bądź z nami”.
Spotkanie, które odbyło się w minioną środę w Starostwie Powiatowym w Chełmie, zainaugurowało kampanię „Efekt PO KL”, podsumowującą wydatkowanie w województwie lubelskim środków POKL 2007-2013 i omawiającą założenia EFS w nowej perspektywie budżetowej 2014-2020. W ramach kampanii odbędzie się 9 spotkań na terenie całego województwa, informacje o POKL pojawią się również w regionalnej telewizji, radio i prasie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15091865, wizyty:7213884
projekt i cms: www.adm-media.pl