Z jakich Działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki firma szkoleniowa może napisać projekt szkoleniowy dla przedsiębiorstw i osób pracujących ?
O dotacje na szkolenia starać się mogą instytucje szkoleniowe w tym:
•publiczne i niepubliczne podmioty prowadzące edukacje pozaszkolną
•szkoły wyższe
•inne osoby prawne, które zgodnie ze statusem prowadzą działalność szkoleniową
•przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie szkoleń.
W PO KL znaleźć można kilka priorytetów w ramach, których będą prowadzone działania możliwe do realizacji przez instytucje szkoleniowe. W szczególności prosimy zwrócić uwagę na Priorytet II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących” Priorytet ten wdrażany będzie w komponencie centralnym. Instytucją Wdrażającą jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
W ramach Priorytetu VIII „Regionalne kadry gospodarki” wdrażanego regionalnie w ramach Działania 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie” w procedurze konkursowej w Poddziałaniu 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” przewidziane są różne typy projektów:
•ogólne i specjalistyczne szkolenia dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw,
•szkolenia skierowane do osób zatrudnionych o niskich kwalifikacjach lub innych pracujących osób dorosłych.
Działanie to skierowane jest bezpośrednio do przedsiębiorców i ich pracowników, a także pracujących osób dorosłych (powyżej 18 roku życia) wykonujących pracę na podstawie umów o pracę lub umów cywilno – prawnych. Natomiast w Poddziałaniu 8.1.2 można realizować projekty dotyczące wsparcia procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie, które obejmują m.in. szkolenia skierowane do pracodawców i pracowników przedsiębiorstw przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne.
Dzięki środkom z EFS instytucje szkoleniowe mogą oferować szkolenia zarówno dla właścicieli firm i ich pracowników, a także niektóre szkolenia mogą zostały bezpośrednio zamówione przez pracodawcę. Inny rodzaj to szkolenia otwarte, dla osób zatrudnionych o niskich kwalifikacjach lub innych dorosłych osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, podwyższaniem lub uzupełnianiem kwalifikacji i umiejętności.
Z wytycznych Komisji Europejskiej wyraźnie wynika, że projekty realizowane w ramach partnerstwa, mają być traktowane priorytetowo podczas oceny.
Warto jednocześnie wspomnieć, iż osobne wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na szkolenia przewidziane zostało ramach Priorytetu VI „ Rynek pracy otwarty dla wszystkich” w Działaniu 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie” dla osób pozostających bez zatrudnienia ( w tym osoby zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy).
Po szczegółowe informacje odsyłam do Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Działanie 6.1, Działanie 6.2, Działanie 6.3, Działanie 7.1, Działanie 7.2, Działanie 7.3, Działanie 8.1, Działanie 8.2, Działanie 9.1, Działanie 9.2, Działanie 9.3, Działanie 9.4, Działanie 9.5
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15089354, wizyty:7211374
projekt i cms: www.adm-media.pl