Przypominamy, że z zgodnie z Wytycznymi w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki istnieją trzy sposoby realizacji projektów współpracy ponadnarodowej:
1. Wyodrębnione projekty współpracy ponadnarodowej.
2. Projekty z komponentem ponadnarodowym zaplanowanym do realizacji na etapie
opracowania wniosku o dofinansowanie projektu.
3. Projekty z komponentem ponadnarodowym zgłaszanym jako zmiana do wniosku
o dofinansowanie projektu. Oznacza to, że Beneficjent chcąc wprowadzić taką zamianę zobowiązany, przedstawić IP:
• pisemne uzasadnienie konieczności nawiązania współpracy ponadnarodowej wraz z realistycznymi i jasno sprecyzowanymi oczekiwaniami w stosunku do niej;
• wartość dodaną współpracy ponadnarodowej (cele projektu oraz konkretne
• produkty możliwe do osiągnięcia wyłącznie we współpracy ponadnarodowej, których nie udałoby się zrealizować, wdrażając projekt jedynie o zasięgu krajowym);
• wpływ współpracy ponadnarodowej na osiąganie zakładanych celów projektu;
• obszar realizacji współpracy ponadnarodowej, wraz ze szczegółową charakterystyką i uzasadnieniem grupy docelowej;
• planowany budżet (Beneficjent może zwiększyć budżet projektu maksymalnie
o 30% jego całkowitej wartości, tj. kwoty wskazanej w umowie o dofinansowanie projektu w ramach PO KL);
• list intencyjny potencjalnego partnera ponadnarodowego.
Zgodnie z założeniami przedstawionymi w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki współpraca ponadnarodowa powinna koncentrować się na realizacji tych celów szczegółowych Priorytetów, w przypadku których możliwość wymiany doświadczeń
i wzajemnego uczenia się na poziomie ponadnarodowym wniesie rzeczywistą wartość dodaną.
Projekty współpracy ponadnarodowej powinny przyczyniać się do osiągnięcia celów danego Priorytetu, wykorzystując doświadczenia partnerów z innych krajów. Projekty te mogą zatem korzystać z już gotowych i stosowanych w innych miejscach rozwiązań oraz przewidywać ich adaptowanie bądź wypracowywać nowe rozwiązania przy udziale partnerów z innych krajów, w tym wspólne rozwiązania problemów, z którymi borykają się wszystkie uczestniczące w projekcie podmioty.
Projekty współpracy ponadnarodowej zakładają wspólną realizację działań przez partnerów ponadnarodowych, w tym np. wypracowanie wspólnych rozwiązań.
Elementy dotyczące wyłącznie organizacji części zadań w projekcie poza granicami Polski (np. szkoleń, wizyt studyjnych) czy zaangażowania eksperta spoza kraju nie stanowią o istocie projektu współpracy ponadnarodowej. Zadania te mogą być realizowane w ramach standardowych projektów i nie wymagają nawiązania współpracy ponadnarodowej.
Koszty nawiązania współpracy ponadnarodowej, poniesione przed akceptacją wprowadzanych zmian w projekcie, uznaje się za kwalifikowalne pod warunkiem akceptacji zmian przez Instytucję Pośredniczącą.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15098585, wizyty:7220599
projekt i cms: www.adm-media.pl