Twoja opinia

drukujAktualności

Wyjaśnienie dot. zwiększonego uczestnictwa dzieci - poddziałanie 9.1.1

06-04-2010

Przedstawiamy Państwu wyjaśnienie dotyczące zwiększonego uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym w projektach realizowanych w ramach Poddziałania 9.1.1:

 

Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL jednym z typów projektów możliwych do realizacji w ramach Poddziałania 9.1.1 jest wsparcie istniejących przedszkoli (w tym również funkcjonujących innych form wychowania przedszkolnego) przyczyniające się do zwiększonego uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym np. wsparcie dla przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego zagrożonych likwidacją, wydłużenie godzin pracy, zatrudnienie dodatkowego personelu itp.
W kontekście celu Działania 9.1, który odnosi się do tworzenia warunków równych szans edukacyjnych poprzez udzielenie wsparcia na rzecz instytucji systemu oświaty oraz osób napotykających na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym, geograficznym lub zdrowotnym utrudniające lub uniemożliwiające dostęp do usług edukacyjnych, a także związku z tym, że jednym z efektów realizacji określonych dla Priorytetu IX PO KL jest objęcie 6% dzieci w wieku 3-5 lat uczestniczących w różnych formach edukacji przedszkolnej na obszarach wiejskich, zwiększone uczestnictwo dzieci w wychowaniu przedszkolnym należy rozumieć jako zwiększenie liczebności dzieci w danym przedszkolu. Oznacza to, że działania podejmowane w projekcie, np. wydłużenie godzin pracy przedszkola lub zatrudnienie dodatkowego personelu powinny koncentrować się na przeciwdziałaniu czynnikom, które utrudniają lub uniemożliwiają udział dzieci w edukacji przedszkolnej, a więc w konsekwencji powinny wpływać na zwiększenie liczebności dzieci w danej placówce przedszkolnej.
Argumentem przeciwko powyższej interpretacji nie może być zatem brak warunków lokalowych do przyjęcia większej liczby dzieci, gdyż jako zdiagnozowany problem powinien on być rozwiązany za pomocą odpowiednich działań w projekcie, prowadzących do poprawy warunków lokalowych, tak aby większa liczba dzieci mogła być objęta wychowaniem przedszkolnym. Należy także podkreślić, że celem projektu nie może być dopasowanie godzin pracy przedszkola do potrzeb ich pracujących rodziców lub też wydłużenie godzin pracy przedszkola, by ułatwić rodzicom dzieci podjęcie pracy zawodowej, gdyż wsparcie udzielane w ramach Poddziałania 9.1.1 ma charakter wyłącznie edukacyjny, a ewentualne korzyści wynikające dla rodziców dzieci objętych projektami stanowią efekt wartościowy, ale jednak uboczny.
Niezależnie od powyższego, do realizacji mogą być dopuszczone projekty, które wprost nie zakładają wzrostu liczby dzieci w danym przedszkolu, ale mają wysoką wartość dodaną i w efekcie końcowym przyczyniają się do zwiększonego uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym. Są to np. projekty polegające na wsparciu placówek zagrożonych likwidacją, które wprost nie przewidują zwiększenia liczebności dzieci w przedszkolu, ale przeciwdziałają negatywnym skutkom likwidacji placówki dając szansę dzieciom w wieku przedszkolnym na kontynuację lub rozpoczęcie edukacji przedszkolnej.
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, iż trzeci typ operacji opracowanie i realizacja kampanii informacyjnych promujących edukację przedszkolną, mimo że powinien prowadzić do wzrostu liczby dzieci w przedszkolach znajdujących się na terenie objętym projektem, to należy uwzględnić specyfikę projektów informacyjno-promocyjnych, których istotą jest przekazanie informacji oraz zachęcenie grup docelowych do podjęcia określonych działań (w przypadku Poddziałania 9.1.1 do posłania dzieci do przedszkola).
Pragnę także podkreślić, że członkowie Komisji Oceny Projektów biorąc pod uwagę zapisy dokumentów programowych oraz interpretacje Instytucji Zarządzającej PO KL, w tym powyższą, dokonują indywidualnej oceny każdego wniosku o dofinansowanie.

wróć do aktualności »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:14998163, wizyty:7121626

projekt i cms: www.adm-media.pl