Twoja opinia

drukujAktualności

Coś się kończy, coś się zaczyna

Dobrze znany Program Kapitał Ludzki kończy swoje funkcjonowanie w dotychczasowej postaci. Zakres jego działań zostanie teraz włączony do Regionalnego Programu Operacyjnego, zaplanowanego na lata 2014 - 2020. Pojawią się ważne zmiany, ale inwestycja w kapitał ludzi będzie kontynuowana. Na ten cel zapisano kwotę prawie 657 mln euro, czyli jeszcze więcej niż w roku 2007.

Nie zmieniają się kluczowe kierunki objęte dofinansowaniem. Nadal wsparcie będzie można otrzymać na działalność z zakresu edukacji, szkolnictwa, przedsiębiorczości, przeciwdziałania bezrobociu oraz wykluczeniu społecznemu.

Nowością są za to dofinansowania z zakresu wsparcia w powrocie na rynek pracy, wsparcie programów prozdrowotnych oraz rehabilitacji medycznej. Zdecydowano się także na rozwój kompetencji kluczowych, a więc takich, które są niezbędne w dzisiejszym społeczeństwie. Chodzi tu przede wszystkim o umiejętności cyfrowe, zabezpieczające przed wykluczeniem cyfrowym.

Dużo uwagi poświęcono edukacji zawodowej, a także rozwijaniu współpracy na linii szkoły – pracodawcy. Dzięki temu absolwenci placówek oświatowych będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Na ten cel przeznaczono ponad 70 milionów euro.

Dla tych, którzy chcą się wyszkolić, przygotowano pewne zmiany. Od teraz zainteresowani będą otrzymywać stosowne bony na kursy oraz szkolenia. Dzięki temu będzie można swobodnie wybierać firmę oferującą usługi szkoleniowe. Zmiana ta jest ukierunkowana na podniesienie efektywności szkoleń. W latach 2007-2013 ponad 40% osób, które skorzystały ze szkoleń zdobyło trwałe zatrudnienie.

Po raz pierwszy z dofinansowania EFS będą mogły skorzystać istniejące oraz dopiero planowane żłobki. Dzięki wsparciu instytucje te będą mogły pomóc młodym rodzicom powrócić na rynek pracy po narodzinach dziecka, a także pogodzić pracę zawodową z obowiązkami wychowawczymi.

Jeśli myślicie o rozpoczęciu własnej działalności – to jest to idealny moment. W latach 2014-2020 na wsparcie aktywizacji zawodowej przeznaczono prawie 200 milionów euro. Są to pieniądze  dla osób bezrobotnych,  przedsiębiorczych, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Szczególnie zaś wspierane będą tzw. startupy, czyli małe firmy oferujące zupełnie nowatorski produkt lub usługę.

Sposób wsparcia ludzi rozpoczynających dopiero swoją działalność gospodarczą nie ulegnie zmianie. To wciąż będą bezzwrotne dofinansowania na najważniejsze potrzeby związane z zakładaniem firmy.

Z kolei dla tych, którzy już mają swoje przedsiębiorstwo, oferowane będą pożyczki na preferencyjnych warunkach oraz dogodne poręczenia.

Warto zapamiętać, że koniec jednej perspektywy finansowej to zawsze początek nowej, a kapitał ludzki wciąż będzie wspierany. To zawsze najważniejsza inwestycja.

wróć do aktualności »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:15090267, wizyty:7212286

projekt i cms: www.adm-media.pl