Program, w którym najważniejszy był człowiek, dobiega końca. W trakcie jego trwania - lata 2007-2013 - Lubelszczyzna wykorzystała Europejski Fundusz Społeczny do maksimum, a efektami działań możemy pochwalić się przed całą Polską. Edukacja i przedsiębiorczość to dwa obszary, w których nasz region był zdecydowanie najaktywniejszy.
Europejski Fundusz Społeczny pomógł ponad 450 tys. mieszkańcom województwa. Łączna wartość wszystkich projektów to aż 2,56 miliardów złotych. Tak duże liczby świadczą o niezwykłej popularności PO KL w naszym regionie. Dzięki programowi Kapitał Ludzki aż 13 200 osób zdecydowało się wziąć sprawy w swoje ręce i postanowiło założyć własną działalność gospodarczą.
Z kolei 70 tys. pracowników lubelskich firm skorzystało z EFS w postaci szkoleń i kursów.
Przedsiębiorczość to jeden z najważniejszych obszarów wsparcia w PO KL na lata 2007-2013. Dzięki dofinansowaniu ponad 3000 osób mogło założyć przedsiębiorstwa typu spin-off lub spin-out. Są to firmy nastawione na komercjalizację wiedzy i technologii, które powstawały najczęściej w jednostkach naukowych.
Młodzi naukowcy to również liczna grupa beneficjentów PO KL. Ze środków programu sfinansowano dokładnie 332 stypendia dla doktorantów kształcących się na polskich uczelniach. Wsparcie kadry naukowej w znacznym stopniu spowodowało podniesienie jakości kształcenia.
PO KL nie zapomina o najmłodszych. Dzięki niemu powstały 344 punkty wychowania przedszkolnego, w których uczy się i bawi 11,6 tys. dzieci.
Ważnym obszarem wsparcia ze względu na spójność społeczną były osoby wykluczone oraz zagrożone tym statusem. Dzięki wsparciu EFS w latach 2007-2013 zrealizowano 262 projekty skierowane do takich osób. Ponadto aż 26, 8 tys. osób na co dzień korzystających z pomocy opieki społecznej otrzymało kontrakty socjalne.
Warto obalić mit mówiący o tym, że wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego jest zarezerwowane jedynie dla mieszkańców dużych miast. Przez sześć lat funkcjonowania Kapitału Ludzkiego 10, 5 tys. nauczycieli, pochodzących głównie z obszarów wiejskich, wzięło udział
w projektach doskonalenia zawodowego.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki wpisuje się w większą strategię całej Unii Europejskiej, która ma za zadanie pomoc osobom niepełnoprawnym. W wyniku tego 14, 5 tys. osób niepełnosprawnych wzięło udział w projektach mających na celu ich włączenie społeczne.
O tym, że projekty PO KL były kluczowe dla województwa lubelskiego najlepiej świadczy fakt,
że Departament Wdrażania EFS Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzki Urząd Pracy zostały wysoko ocenione. Nagrodą było dodatkowe 80 milionów złotych do wydania na najpilniejsze potrzeby regionu.
Nie ma wątpliwości, że PO KL okazał się wielkim sukcesem w województwie lubelskim. Co prawda, otrzymane wsparcie nie wyczerpało potrzeb, ale należy pamiętać, że to co dobre, wcale się nie kończy…
11 grudnia 2014 roku odbyła się konferencja, na której podsumowano dotychczasowe działania realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wzięli w niej udział:
Pan Wicemarszałek Województwa Artur Walasek
Pani Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS Iwona Nakielska
Pani Wicedyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im Tadeusza Kościuszki w Lublinie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka:
odsłony:15089863, wizyty:7211882
projekt i cms: www.adm-media.pl