Twoja opinia

drukujAktualności

Następny Kongres Kobiet Lubelszczyzny już za rok

02-10-2013

Kongres Kobiet Lubelszczyzny logo

„Równowaga” – pod takim hasłem w ubiegłą sobotę odbył się IV Kongres Kobiet Lubelszczyzny, w którym udział wzięło blisko pół tysiąca gości, głównie kobiet.

Kongres Kobiet Lubelszczyzny, to miejsce dyskusji i planów na przyszłość. Kongres jest inspiracją do aktywizacji coraz to nowych środowisk kobiecych, których nadrzędnym celem jest wspólna praca na rzecz poprawy sytuacji kobiet w Polsce.

Pełnomocniczka Kongresu Kobiet - Henryka Strojnowska i Minister Joanna Mucha powitały gości. Następnie prof. Lena Kolarska-Bobińska, w swoim wystąpieniu postulowała o wzajemną pomoc, współpracę i solidarność kobiet, kładąc nacisk na potrzebę udzielania sobie wsparcia, by kobiety wspólnymi siłami dążyły do sukcesu oraz osiągania równowagi życiowej pomiędzy pracą, rodziną i pasją. Z kolei dyrektor biura Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Katarzyna Zwolak przybliżyła ideę Stowarzyszenia i pokazała historię jego rozwoju oraz zachęcała do udziału w kolejnych, licznych wydarzeniach organizowanych w ramach organizacji.

Gośćmi dyskusji nt. zagadnień dotyczących m.in. wyrównywania szans kobiet na rynku pracy, w życiu społecznym i politycznym, w ramach panelu głównego prowadzonego przez Henrykę Strojnowską byli:  Ewa Rumińska-Zimny - ekspertka ONZ i UE ds. gender oraz Prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet przy SGH, Małgorzata Fuszara - Profesora nauk humanistycznych i specjalistka m.in. socjologii polityki, prawa i gender studies, redaktor Piotr Pacewicz - psycholog, działacz społeczny, regularny komentator „Gazety Wyborczej” oraz dr Barbara Smoczyńska - wykładowczyni i trenerka umiejętności psychospołecznych rekomendowanych przez PTP.

W południe odbyły się pokazy mody. Atrakcyjnym punktem Kongresu były także panele dyskusyjne, w ramach których można było dowiedzieć się jak zachować „Równowagę w rodzinie patchworkowej”, jak wygląda „Przedsiębiorczość kobiet” oraz jak dają radzą sobie „Kobiety w przestrzeni publicznej”. Na warsztatach natomiast poruszano kwestię zachowania równowagi w życiu. Panie, które cenią sobie ruch i aktywność, mogły poprawić swoje bezpieczeństwo podczas kursu samoobrony lub wziąć udział w warsztatach nordic walking.

Uwieńczeniem Kongresu było rozdanie statuetek Konkursowych laureatom:

w kategorii Nauka: prof. Henryka Stryczewska - dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki na Politechnice Lubelskiej,

w kategorii Biznes: Małgorzata Śliwińska, współwłaścicielka kilkunastu salonów jubilerskich,

w kategorii Aktywnosć społeczna: Wiesława Karczewska-Grabias, założycielka Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego,

w kategorii Działalność w sferze publicznej: Edyta Gajowiak-Powroźnik – Wicewójt Krasnegostawu,

w kategorii Równość i Różnorodność: Stefan Czerwiński – Prezes Stowarzyszenia Księgowych Polskich, za działalność na rzecz równości kobiet i mężczyzn.

Zwycięzcy ostatniej atrakcji – loterii fantowej, oprócz nagród, mogli wylosować ufundowany przez Europoseł Lenę Kolarską-Bobińską wyjazd do Parlamentu Europejskiego.

W dniu Kongresu rozpoczął się również nowy projekt dla kobiet pn. "Mentorki biznesu", skierowany do mieszkanek Lubelszczyzny, które maja pomysł na własną działalność, ale chcą jeszcze wzmocnić swoją przedsiębiorczość.

 

 

 

 

wróć do aktualności »

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin
email: efs@lubelskie.pl, tel. 081-44-16-843, fax 081-44-16-853 / Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
Statystyka: odsłony:15000749, wizyty:7123934

projekt i cms: www.adm-media.pl